MMA Cadets Earn Academic Distinctions for 2021-2022

Academic distinctions are awarded to cadets who earn an A in each marking period and final grade in their classes, including their Triumph dual credit courses. 

Congratulations to the following high school cadets who earned academic distinctions in the following courses during 2021-22 academic year.

Hometown and state or country are listed in parenthesis after each name. Please note that "DC" indicates the course is a dual credit course.

  • Marco Jose Afane (La Libertad, El Salvador): Concepts in Leadership DC, English III, Environmental Science, Global Business Studies, International Business
  • John Carlos Miguel Ahuja (Fayetteville, Arkansas): Algebra IA
  • Reagan Paul Ammons (Springfield, Missouri): Algebra II, Biology I, English II, Fundamentals of Cybersecurity, Personal Finance
  • Agustin Anaya Cisneros (Monterrey N.L., Mexico): Algebra IA, Algebra IB
  • Jeremy Cade Ansel (Tyler, Texas): Spanish II
  • Elijah Cavenaugh Asberry (Columbia, Missouri): Communications
  • Jancarlo Gael Barajas (San Clemente, California): Algebra II, Biology I, English II, Geometry, Personal Finance, World History
  • Colin Richard Beck (Lee’s Summit, Missouri): Economics & United States Government, Intro to Speech Communication DC, Physics II
  • Nyeal Robert Biedenstein (St. Louis, Missouri): Calculus I DC, Chemistry II, Fundamentals of Cybersecurity, International Business, Intro to Speech Communication DC, Personal Finance
  • Gage Blanton (Newburg, Missouri): Broadcasting: Television and Film, Chemistry I, College Algebra DC, Intro to Speech Communication DC, Personal Finance, United States History
  • Nathaniel Christian Bowman (Blue Springs, Missouri): Chemistry I, Chemistry II, Communications, Economics & United States Government, English IV: Speech and Debate, Pre-Calculus
  • Mason Brooks (Henrietta, Texas): Biology I, English I, Fundamentals of Cybersecurity, Personal Finance, United States History
  • Gabriel Edward Canonico (Falls City, Nebraska): Chemistry I, Spanish II, United States History
  • William Christopher Cash (Indianapolis, Indiana): Earth & Space Science, Economics & United States Government, Intro to Speech Communication DC, Introduction to Business, Office Suites, Personal Finance, Pre-Calculus
  • Justyn Case Daigle (Moberly, Missouri): Chemistry I
  • Charles Leon Davidson (Mexico, Missouri): Biology II, Spanish II
  • Patricio Lee De' Regis, Jr. (Parkville, Missouri): English IV: Speech and Debate, Spanish II
  • William Joseph Delaplane (Lexington, Kentucky): Spanish I
  • Nathan Christopher Dempsey (Colleyville, Texas): Communications, English II, Office Suites
  • Peter Elijah Didicher (Hinsdale, Illinois): Chemistry I, English Composition I DC, Physics I, Pre-Calculus
  • Seydina Issa Laye Diop (Southaven, Mississippi): Fundamentals of Cybersecurity, Spanish II
  • Connor Kieran Edwards (Winter Park, Florida): Spanish II
  • Nathaniel Ryan Espinoza (Miami Beach, Florida): Spanish II
  • Rene Garcia Garza (Cadereyta Jimenez, N.L., Mexico): Economics & United States Government, English IV: Speech and Debate, International Business, Physics I, Physics II
  • Dallas Dakota Kainoa Grantz (Mexico, Missouri): Biology I, English I, Spanish I, Spanish II, World History
  • Kruze Bradley Hagan (Kirksville, Missouri): Biology I, English I, Geometry, Spanish I
  • Matthew William Hamilton (Oklahoma City, Oklahoma): Chemistry I, Chemistry II, College Algebra DC, Intro to Speech Communication DC, United States History
  • Michael Paul Henderson (Greenbrier, Arkansas): Accounting I, Accounting II, Business Law, College Algebra DC, Global Business Studies, International Business, Intro to Speech Communication DC
  • Avin Joseph Hernandez (Mexico, Missouri): World History
  • Skyler Wayne Hineman (Raymore, Missouri): Spanish II
  • Domingo Holguin (El Paso, Texas): Biology I, English I, Functional Geometry, Personal Finance, World History
  • Benjamin Huynh (Overland Park, Kansas): Algebra II, Earth & Space Science
  • Gabriel Alejandro Iglesias Osorio (Antiguo Cuscatlan, El Salvador): Algebra II, English II, Geometry, Introduction to Business, Physical Science, United States History
  • Malachi Ronald Imrie (Wildwood, Missouri): Accounting I, Biology I, English I, Spanish II
  • Joseph William Jackson (Houston, Texas): English II, Geometry, Spanish II
  • Noah Christian Johnson (Tanjung Bungah, Pulau Pinang, Malaysia): Concepts in Leadership DC, Economics & United States Government, English IV: Speech and Debate, Statistics
  • Gabriel Kaiser (Chicago, Illinois): Biology I, English I, Spanish II
  • Roy Kaloki Kioko (St. Louis, Missouri): Biology I, Intro to Speech Communication DC, Office Suites
  • Mason James Kletjian (Chadds Ford, Pennsylvania): Biology I
  • John Philip Latenser, Jr. (Roeland Park, Kansas): Economics & United States Government, Spanish II
  • Darian Li (Calgary, Alberta, Canada): English I, Physical Science, Spanish I, World History
  • Nathaniel Charles Lockett (Dickinson, Texas): Earth & Space Science
  • Michael Prosper Machary-Pagan (Lake St. Louis, Missouri): English IV: Speech and Debate, Spanish II
  • Temuulen Michael Manlai (Ulaanbaatar, Mongolia): Accounting I, Algebra II, English III, Spanish I, United States History
  • Miles Matthews (Fairfield Bay, Arkansas): Communications, English I, Physical Science
  • Hunter Cole McArthur (Columbia, Missouri): Algebra II, Biology I, English II, Spanish II
  • Anthony Robert Melick (Overland Park, Kansas): Accounting I, Accounting II, Chemistry I, English Composition I DC, Introduction to Business, Personal Finance
  • Jude Karol Mesa (Portland, Oregon): Biology II, Broadcasting: Television and Film, Chinese I, English II, Geometry
  • William Nolan Middendorf (St. Charles, Missouri): Algebra II, Chemistry II, English III
  • Ryan Miles (Dallas, Texas): Biology I, English I, Geometry, Personal Finance
  • Blake Anthony Morais (Mexico, Missouri): Algebra II, Concepts in Leadership DC, Economics & United States Government, English III, Introduction to Criminal Justice DC, Personal Finance
  • Kellan Nziza Mugisha (Rwanda): Broadcasting: Television and Film, Intro to Speech Communication DC
  • Telmen Nasanbat (Roseville, California): English IV: Speech and Debate, Office Suites, World History
  • Lance Evan Newland (Orangevale, California): Chemistry I, English Composition I DC, English Composition II DC, Google Platforms
  • Russell Olson (Indianapolis, Indiana): Algebra II
  • Louis Augustin Pfaff, Jr. (Eastchester, New York): English I, Physical Science
  • Michael Allen Pfeifer, III (Mexico, Missouri): English I, Geometry, Physical Science, Spanish II
  • Diego Alejandro Pineda, Jr. (San Salvador, El Salvador): Algebra II, Biology I, Geometry
  • Gerardo Quiroga (Mexico D.F., Mexico): Biology I, World History
  • Patricio Sanchez Berentsen (Juriquilla Queretaro, Mexico): English I, World History
  • Kevith Ryan Sangster (Las Vegas, Nevada): Spanish II
  • Evan Joseph Schreyer (Dallas, Texas): Broadcasting: Television and Film, Earth & Space Science, Economics & United States Government, Intro to Speech Communication DC, Personal Finance, Spanish II
  • Madiagne Seck (Jersey City, New Jersey): United States History
  • Moustapha Seck (Olive Branch, Mississippi): English I, Personal Finance, Spanish II
  • Rashon Slowley (Loxahatchee, Florida): Spanish II
  • Jack Joseph Stalnaker (Morrison, Colorado): Calculus I DC, Economics & United States Government, English IV: Speech and Debate, Physics I, Physics II, Pre-Calculus
  • Lucas Robert Sydlewski (Houlton, Wisconsin): Chemistry I, English III
  • William Kennedy Terrell (Dallas, Texas): Communications, Economics & U.S. Government, Intro to Speech Communication DC, Introduction to Business
  • Bradley Thumbi (Overland Park, Kansas): Physical Science, Spanish II
  • Angelo Urdaneta (Boca Raton, Florida): English II, Spanish II, United States History
  • Alejandro Villarreal (Santa Catarina, Mexico): Algebra I, Biology I, Chinese I, English I, Personal Finance, World History
  • Carlos Villarreal (Santa Catarina, Mexico): English I, Physical Science
  • Kevin Qing Wang (St. Clair Shores, Michigan): Chinese II, Concepts in Leadership DC, Intro to Speech Communication DC, Statistics
  • Samuel Abraham Thomas Way (Milton, Georgia): Spanish II
  • Simon Peter Way (Milton, Georgia): Spanish II
  • Luke Henry Wolf (Westlake Hills, Texas): English I, Spanish II
  • Ethan Zhang (Overland Park, Kansas): Chemistry I
  • Zijie Zhou (Shenzhen, China): Biology I, Calculus I DC
  • Ethan Edwin Zinser (Conway, Arkansas): Chemistry I, Introduction to Cybersecurity DC

 

Cadet News

Missouri Military Academy Summer Academy class

Missouri Military Academy-sponsored summer programs kicked off Monday, June 20 with the arrival of boys in grades 7-12 for MMA Summer Academy, an academic-focused summer program. Local businesses and residents should expect extra visitors in town throughout the summer as families drop off and pick up their boys for MMA summer activities.

 
Read More about Missouri Military Academy Summer Programs Bring Students and Campers to Town